Yazarların Sözlüğü: Blog Sözlük

      Yazarların Sözlüğü: Blog Sözlük için 8 yorum

Blog SözlükUzun süredir girmeyi istediğim bir oluşum olan blogsozluk.com‘a geçenlerde davetiye koduyla üye oldum. Takip ettiğim bloglardan biri olan kelimelerbenim.com sitesinde dolaşırken ilgili sözlükle karşılaşmıştım. Malum ülkemizde ekşi sözlük diye bir gerçek var. İnternet aleminde bu tarz bilgi paylaşımına dayalı sözlük sistemlerinin çok verimli olduğunu düşünüyorum. Elbette kullanıcıların karakterlerinin bu tarz sözlük platformlarının yapılanmasında ve içeriğinde ciddi bir etkisi oluyor. Bu nedenle ekşi sözlüğü belirli bir kesim oldukça fazla eleştirirken bir kısım kullanıcılar da bu platformun oldukça yararlı olduğunu düşünüyor.

İşte bu ikilemi çoğu kimse gibi ben de yaşamaktaydım. Derken yukarıda da bahsettiğim üzere blogsozluk’e üye olup yazmaya başladım. Özellikle blog yazarlarının ağırlıklı olduğu bir platformun üretilen içeriklerin kalitesini üst düzeyde tutacağını düşünüyordum. Bu düşüncemde beni haksız çıkarmadı blogsozluk yazarı arkadaşlar. Bu demek oluyor ki internetteki “sözlük” paylaşımları seviyeli, eğlenceli, pratik zeka ürünü ve bilgi paylaşımına dayalı olabiliyormuş. Umarım ileriki zamanlarda da bu ortam bozulmadan bu şekilde devam eder.

Blog Varken Sözlüğe Ne Hacet?

Aklınıza bu soru gelmiş olabilir. “İnsanlar zaten değinmek istediklerim konulara bloglarında değiniyor, neden blog yazarları sözlükle vakit kaybetsinler?” de diyebilirsiniz. Kısacası blog yazarları olarak aklımıza her gelen ya da fikrimizin olduğu her durumla ilgili içerik üretemiyoruz. Çünkü bir blog içeriği yazmak, eğer blog yazarlığını ciddiye de alıyorsanız, sanıldığı kadar kolay değil. Yazacağınız konuyla ilgili doyurucu anlamda bilgi sahibi olmalı, bildiklerinizi de okuyucularınızı sıkmadan yazıya dökebilmelisiniz. Yazıda kullanılacak görsel seçimi, imla kurallarının denetlenmesi, etiket seçimi, anahtar kelime kullanımı, blog işini biraz daha profesyonel manada yapıyorsanız seo uyumu vs. oldukça zaman alan ve itinalı bir şekilde yerine getirilmesi gereken işler. Söz konusu blogsozluk olduğunda bu kadar “kafa yoran” bir süreç geçirmenize gerek olmuyor. Karşılaştığınız bir içerikle ilgili fikriniz varsa ve bir şeyler paylaşmak istiyorsanız, bunu yapıyorsunuz, olay bitiyor. İsterseniz esprili bir dil kullanabilir, isterseniz ansiklopedik takılabilir, isterseniz de gündemle ilgili memnun ya da memnun olmadığınız yönleri kolay bir şekilde ortaya koyabiliyorsunuz.

Blog okuyucularının sayısının oldukça az olduğu ülkemde “blogger” olmayı tercih eden, üretmenin zorluğuna rağmen elinden kalemi düşürmeyen blogsozluk yazarlarına (bu halkaya dahil olduğum için iyi dileklerin bir kısmı da bana gelsin:) hem kişisel bloglarında hem de blogsozluk ortamında başarılar dilerim.

İyi Güzel Söylüyorsun Da Nasıl Kayıt Oluyoruz Bu Sözlük Şeysine?

Blogsozluk davet sistemiyle çalışıyor. Blog yazarları size davet yollayabiliyor ya da benim de yaptığım gibi info@blogsozluk.com adresine e-posta yollayarak davet kodu talep edebiliyorsunuz. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa e-posta adresinize gönderilen davet koduyla Blog Sözlük’e üye olabilirsiniz.

Yazarların Sözlüğü: Blog Sözlük” hakkında 8 yorum:

 1. Sezer

  Bugüne kadar okuduğum, blog sözlük ile ilgili en derli-toplu ve kapsamlı blog yazısı olmuş. Hem tebrik, hem teşekkür ederim.

  Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Rica ederim Sezer Bey.
   Millet olarak yapılan güzel işlerle ilgili ağzımızdan cımbızla laf alınırken söz konusu olumsuz eleştiriyse herkes bir anda ağzına geleni söyleyiveriyor. Bu nedenle içerisinde olmaktan mutluluk duyduğum ve beğendiğim blogsozluk platformunun kurulmasına ön ayak olduğunuz için aksine ben teşekkür ederim.

   Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Sizi de Blog Sözlük ailesi içinde görmekten mutluluk duyarız.

   Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Tesekkur ederim yorumunuz icin Yalçın Bey. Uzun suredir yaziyla haşır neşir bir insanim ama kisisel blog alanina yeni yeni yogunlasiyorum ben de. Simdilik en buyuk amacim daha fazla okuyucuyla bulusabilmek. Sizi ve diger degerli blog yazari arkadaslari da tanimak mutluluk verici.

   Cevapla
 2. Gökhan

  Çok samimi bir yazı olmuş, blogsözlük gerçekten mükemmel bir ortam. Dediğiniz gibi blog yazarları her konuda yazmak istese de bazen bu mümkün olmuyor. Blogsözlük bu anlamda blog yazarlarına gerçek anlamda içerik üretme konusunda güzel bir ortam.

  Bende info@blogsözlük.com meil adresine e-mail göndererek davet kodu istemiş ve o şekilde üye olmuştum. Sizinde dediğiniz gibi umarım ileri ki zamanlarsa bozulmaz, sağdan soldan reklamlar fışkıran bir ortam olmaz inşallah.

  Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Değerli yorumunuz için teşekkürler. Şu an blogsozluk yöneticileri ortamı korumak için oldukça hassas davranıyorlar. Sayı arttıkça kontrol zorlaşacaktır ama şu anki gidişatın güzel olduğunu düşünüyorum ben de.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.