Ortaya Karışık

      Ortaya Karışık için 10 yorum

Cem Yılmaz

Herkese Merhabalar,

Geçen yazımda bahsettiğim ve son sezonuna geçtiğimi ifade ettiğim House M.D. dizisini nihayete erdirmiş bulunuyorum. Yedinci sezonu biraz daha sevmiş olsam da tadında bittiğini düşündüğüm bir dizi oldu. Final bölümü birkaç ufak sürpriz içerse de Gregory House’un karakterini izlediği yedi sezon içerisinde çözmüş olanlar final bölümüyle ilgili bazı tahminlerde bulunacaktır diye düşünüyorum.

Okuduğunuz bir kitap ya da izlediğiniz bir diziden sonra içeriği açık etmeyerek duyguları dile getirmek çok zor. Bu nedenle filmlerin fragmanlarını dâhi izlemeye çekinen bir insanım. İzledikleri filmleri, okudukları romanları bloglarına taşıyan arkadaşlara “Ne olur, “spoiler” olmasın!” tedirginliğiyle yaklaşıyorum. 🙂 Kurguya dayalı bu tür eserlerde merak unsuru benim için çok önemli. Bir şekilde olayların sonrasını kafamda oluşturmaya çalışıp tutturabildiklerimle mutlu oluyor, tahminlerimin boşa çıkmasıyla da “Hmm, böyle oldu demek!” şaşkınlığıyla ayrı bir lezzet alarak devam ediyorum. Bu nedenle üzerinde çok fazla konuşabileceğim şey olmasına rağmen House meselesine çok girmiyorum. Gece gece kulağımı çınlatmayın. 🙂

Oyun Dünyası

Az çok Youtube ve oyun dünyasıyla ilginiz varsa Enis Kirazoğlu’nu duymuşsunuzdur. Turunculevye ile başladığı oyun editörlüğü hayatına Oyungezer ailesinde devam ediyordu. Oyungezer ekibiyle birlikte yayınladığı son videosunda gruptan ayrıldığını ifade etti. Şu anda bireysel kanalından devam edecek oyun videoları vs. yayınlamaya. On iki yaşındaki kanal sahipleriyle karşılaştırmayın, Türkiye’de bu işi en iyi yapanlardan, saygılı, samimi bir insandır kendisi. Video izlenme sayıları 100.000’leri gördüğünde burnu kaf dağında gezenlere benzemez yani. Ayrılık sürecini anlattığı videoya buradan ulaşabilirsiniz.

The Last of Us

Şairin dile getirdiği gibi “Yolun yarısına yaklaşmış bir insanın oyunla vs. işi nedir ki?” diyenler için oyunların da kendine has bir dünyasının olduğunu ve yaştan bağımsız bir mecra olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ayrı bir yazı konusu olarak düşündüğüm bu meseleyi oyunlardaki kurgunun ulaştığı noktayı ifade etmesi adına örneklendirmek istiyorum. Last Of Us, Heavy Rain, Uncharted, Fahrenheit, Life is Strange, Bioshock ilk aklıma gelenler… Bazen bir kitabı okurken deriz ya “Ben olsaydım, böyle yapardım.” bu oyunların bir kısmı kararları sizin vermenize izin veriyor. Oyun sizin verdiğiniz kararlar neticesinde farklı şekillerde son bulabiliyor. Dedim ya kurgu severler için oyun dünyası eşsiz bir dünya.

Sevdiğiniz Blogları Kolayca Takip Edin

Geçen hafta beğendiğim blogları takip etmek için kolay yöntemler araştırırken Blogsozluk’teki bir konu başlığı dikkatimi çekti. Yıllar önce kullandığım RSS takip programları yeni blog yazıları için de elbet kullanılabilirdi. Bu amaçla Chrome tarayıcı kullananlar için Rss Feed Reader‘ı, telefonlar için de Greader isimli programı öneriyorum. Sevdiğim ve takip ettiğim bloglarla ilgili yeni bir yazı çıktığında Blogger okuyucu paneliyle vs. uğraşmadan bildirim ile haberdar oluyorum. Yine de sevdiğiniz blogları izlemeye almayı ya da benim gibi WordPress kullanan sitelerde abonelik sistemine kayıt olmayı unutmayın. Her ne kadar yazılarınız belirli sayılarda okunsa da blog takipçilerinizi bir liste halinde görmek inanılmaz bir motivasyon sağlıyor. Benim de bloğumda sağ alt köşede abonelik kutucuğu yardımıyla ya da yan panel üzerinden Facebook sayfamı beğenip mail adresinizle bloğuma abone olabiliyorsunuz.

Konuk Yazarlık

Şimdiye kadar beğeniyle takip ettiğim bloglar arasından iki tanesinde konuk yazar olarak yer almıştım. Bu gece itibariyle yazılarını beğenerek okuduğum Semanur Hanım’ın sitesinde de bir yazım yayınlandı. Buradan yazıma ulaşıp yorum bırakırsanız mutlu olurum. Ayrıca henüz takip etmeyenleri birdelimaviyim.blogspot.com‘u da takip etmeye davet ediyorum.

Ayrıca, yine yazılarını takip ettiğim optamin.com‘da son yazısında bloğuma yer veren ve oldukça güzel ifadeler kullanan Optamin’e de buradan teşekkür ediyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, yorumlarınızı esirgemeyin olur mu? 🙂

Ortaya Karışık” hakkında 10 yorum:

  1. zaferb Metnin yazarı

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Yazıda belirttiğim yöntemler çok daha pratik. Ben de Blogger okuyucu panelinden takip ediyordum yeni yazıları, RSS Feed Reader ile artık ekranın köşesinde yeni yazıların bildirimi çıkıyor. 🙂 Tavsiye ederim.

   Cevapla
 1. Gazeteci N.G.

  Teknoloji ile aram çok iyi olmadığından, bu bahsettiğiniz takip olayını bilmiyordum, en kısa zamanda ben de uygulayacağım bu yöntemi. Orada ismimi görmek beni çok mutlu etti, efendim, teşekkürler! 🙂
  Konuk olarak yazdığınız yazıya da hemen bakıyorum 🙂

  Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Siz, resimde öyle bir ayrım yok ama, öncelikli takip listemdesiniz. 🙂

   Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Günümüzde teknolojiye ayak uydurmak işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor aslında. Bu yüzden bir yerden başlamak lazım. 🙂

   Cevapla
 2. Levla Lavin

  Başlıktaki gibi ortaya karışık bir yazı olmuş. 🙂 Oyun dünyasıyla çok ilgim bulunmasa da rss ve konuk yazarlık hakkındaki kısımlar ilgimi çeken kızımlardı. Bir Deli Mavi’deki yazınızı da okumuştum, beğenmiştim ama bir türlü blogunuzu ziyarete gelememiştim bu çok iyi oldu. Orada blogumu görmek de ayrı bir mutlu etti. Ben de rss kullanıyorum ve gerçekten dediğiniz gibi çok güzel bir uygulama. Bu güzel yazı için teşekkür ederim efendim. Kaleminize sağlık 🙂

  Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. 🙂

   Bir Deli Mavi’de yayınlanan yazımın benzerlerini Gönül Dili kategorisinde bulabilirsiniz.
   Bloğuma hoş geldiniz. 🙂

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.