Kitap Paylaşımına Var Mısınız?

      Kitap Paylaşımına Var Mısınız? için 8 yorum

Kitap Dostum

Okumanın tadını bir kez alanlar için her yeni arayış başka bir kitapla sonuçlanır. (gonuldendile.com)

Üniversitede bir hocamız vardı, şöyle demişti: Kitap okumak tecrübenin acısız hâlidir. Yeni dünyalar tanıyıp çeşitli maceralara atıldığımız ve biraz olsun bizleri sıkışıp kaldığımız dünyamızdan uzaklaştıran araçtır kitaplar. Hâl böyle olunca sevdiğimiz bir kitabı okuduktan sonra içimizde oluşan boşluğu başka bir kitapla doldurmaya çalışırız.

Ülkemizde kitap fiyatları pek de ucuz sayılmaz. Özellikle de iyi okuyucular için bir kitabın ömrü belki iki üç gün kadardır. Yeni çıkmış bir kitabın ortalama fiyatı ise 10 lira ile 30 lira arasında değişebiliyor. Dolayısıyla çok para harcamadan daha fazla kitaba ulaşmanın yollarını bulmak lazım. Hele hele öğrenciyseniz kitaba ayrılacak bütçe daha da düşüyor tabii. İlk başta kütüphaneler iyi bir seçim gibi gözükse de özellikle yeni çıkan kitapları kütüphanelerde bulmanın zor olduğunu siz de biliyorsunuzdur. Arkadaşlarla değiş tokuş yaparak ya da birlikte kitap alarak da kısmi çözümler üretebilirsiniz kitap bulma sorununa.

Geçmiş yıllarda ukitap.com adlı siteyi kullanıyordum ben kitap takası için. Sonraları o siteyi işin tüccarları sardı, bir de baktım ki çoğu kimsenin amacı daha fazla kitaba ulaşmaktan ziyade elindeki kitapları satmak hâline gelmiş.

Kitap Dostum: Tematik Sosyal Ağ

Evet, Kitap Dostum(Android versiyonu için tıklayınız.) sistemi başlıkta belirttiğim şekilde tanımlıyor kendini. Şu an emekleme aşamasındaki platformun vaat ettiklerini gözden geçirelim:

 • Gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak üye girişi yapmasanız da ister yazarak, ister barkod okuyucu ile arama yapabilirsiniz. Satın almak istediğiniz veya okumayı düşündüğünüz bir kitabın, kitap dostum kütüphanesinde veya bir kitap dostunda olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.
 • Kitap, Yazar, Yayınevi beğenilerinizi dikkate alarak, benzer zevklere sahip olduğun kitap dostlarınızı bulur, kütüphanelerini inceleyebilir ve mesajlaşarak sosyalleşebilirsiniz.
 • Kitap Dostum Kütüphanesi nde bulunan popüler ve yeni çıkmış binlerce kitaba ücretsiz olarak, takas yolu ile sahip olabilirsiniz.
 • 275.000 kitap, 77.000 yazar ve 3.500 yayın evini inceleyebilir, puanlayabilir, yorumlayabilirsiniz.
 • Online kişisel kütüphanende okuduğun, okumak istediğin, takas etmek istediğin kitapların, beğendiğin yazar ve yayın evlerinin listelerini oluşturabilirsin. Henüz okumadığınız ama ‘sizin’ mutlaka okumanız gereken kitap önerilerini görebilirsiniz.
 • Okuduğunuz, okumak istediğiniz ve takas etmek istediğiniz kitapları belirterek, okumadığınız ve ilgi alanınızla ilgili kitap ve dost önerileri alabilirsiniz.
 • Okumak istediğiniz kitapları kütüphanenize ekleyerek, listenizdeki kitaplar kitap dostum kütüphanesine veya bir kitap dostunun takas listesine girdiği an bildirim alabilirsiniz.
 • Mesajlaşma ve arkadaşlık sistemi sayesinde okumak istediğiniz kitabı bir başka üye okudum olarak belirtmişse, arkadaş olabileceğiniz gibi kitap hakkında görüşlerini de sorabilirsiniz.

Yukarıda sayılanlara baktığımızda gerçekten güzel bir girişime imza atıldığına şahit oluyoruz. Bir insanı tanımanın yollarından biri de okuduğu kitaplara şöyle bir göz atmaktır. Şahsen okuma zevkimin uyuştuğu insanlarla daha iyi anlaştığımı düşünürüm. Umarım “Kitap Dostum” hızlı bir şekilde kullanıcı sayısını arttırıp ulaşıp daha fazla kitaba ulaşmamıza vesile olur. Hepinize iyi okumalar.

Bazı kitapların tadına bakılmalıdır Diğerleri yutulmalıdır Ve çok azıda çiğnenip hazmedilmelidir. (Francis Bacon)

Kitap Paylaşımına Var Mısınız?” hakkında 8 yorum:

 1. Oksijensizm

  Kitaplar, elimize verilmiş hayatlardır. Acısız tecrübe denebilir. Fakat ben tamamen hissediyorum o mutluluğu, acıyı, her şeyi. Sanırım hayal gücü gerçekliğe dayanan insanlar için acısız olmasının pek imkanı yok. Her ne kadar bir tek kitap konusunda paylaşımsız bir insan olsam da güzel bir yazı ve güzel bir bilgilendirme. Uygulamaya bakacağım. Kaleminize sağlık. 🙂

  Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Kitaplarımız bizim için çok değerli olsa da bazen daha fazla kitaba ulaşmak için bu tür platformlara başvurulabilir bence. 🙂

   Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Kitaplar çerçevesinde kurulabilecek dostlukların daha sağlam temellere dayanabileceğini düşünüyorum. Yeni kitaplara ulaşmak ve okuma zevkimize uygun insanlarla tanışmak güzel bir deneyim olabilir. Gerçi henüz emekleme aşamasındaki bir sistem ama olsun. 🙂

   Cevapla
 2. Yasemin

  Düşünce bakımından çok güzel bir uygulama. Umarım kitap severlere adını duyurabilir ve ağını genişletebilir. Paylaşım için teşekkürler.

  Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Fikir ortaya koymanın ve bunu uygulamaya çalışmanın zor olduğu bir ortamda, bu tür girişimlere destek olmak gerektiğine inanıyorum.

   Cevapla
 3. Nermin

  Boyle bir programin varligindan haberdar degildim. Oncelikle paylasiminiz icin tesekkurler. Kitaplar gercekten de yeni hayatlari gozlemlemenin en acisiz yolu gibi, ama bazen kendimizi oyle kaptiriyoruz ki… Kitap bittiginde kendimi cok ortada kalmis bulabiliyorum…

  Cevapla
  1. zaferb Metnin yazarı

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bittiğinde kendimizi boşlukta hissettiren kitaplar ya da filmler değil mi zaten güzel olanları? 🙂

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.